Kostol Sv. Michala archanjela

Patrocínium: sv. Michala archanjela

Vznik: okolo r. 1300

Poloha: na kopci nad obcou

Stručný popis: ranogotický jednoloďový kostol s kvadratickým presbytériom, severnou sakristiou a samostatnou drevenou zvonicou

História
Kostol postavili niekedy okolo roku 1300 vo vyvýšenej polohe ako typický dedinský kostolík tých čias. Jednoduchú stavbu tvorila pozdĺžna loď, kvadratické presbytérium a severná sakristia. Podobné stavby nájdeme aj v blízkom Čeríne či Ponikách. Koncom 14. storočia bol kostol vyzdobený freskami. Podľa jedného fragmentu ich zrejme maľoval ten istý umelec, ktorý je autorom obrazu sv. Juraja bojujúceho s drakom v Čeríne. V priebehu 18. storočia bol kostolík upravovaný a dostal nové vnútorné vybavenie, ktoré sa sčasti zachovalo do súčasnosti. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Zaujímavosti
- Kostol vďaka svojej polohe dominuje obci.
- Na južnej strane lode sa zachoval pôvodný neskorogotický portál, blízky tomu v čerínskom kostole. Ďalší,
  jednoduchší portál je aj na západnom priečelí lode.
- Vnútrajšok kostolíka osvetľujú vysoké a ešte veľmi úzke ranogotické okná.
- Nad západným vstupom sa rovnako ako v Čeríne nachádza kruhové okno, v tomto prípade však iba jednoduché, bez
  kružby.
- Na východnej strane sa nachádza gotická maľba sv. Krištofa, v súčasnosti je zamaľovaná.
- Presbytérium je zaklenuté krížovou rebrovou klenbou, sakristia valenou klenbou a v lodi je rovný drevený strop.
- V interiéri sa nachádzajú iba z malej časti odkryté gotické fresky.
- Hlavný oltár pochádza z obdobia raného baroka (cca r. 1700).
- Kazateľnica je baroková z druhej polovice 18. storočia.
- Kostolík pôvodne chránil kamenný múr, dnes sú z neho iba zvyšky, najzachovalejšie predovšetkým na severnej
  strane.
- Južne od kostola stojí jednoduchá drevená zvonica.
- Samostatná farnosť v obci bola zrušená k 1. februáru 1994.
- Kostol patrí Rímskokatolíckej cirkvi, pod farnosť v neďalekom Čeríne

This template downloaded form free website templates